Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Nelerdir?

Ziraat bankası yeni evlenecek olan gençlere destek vermek amacı ile vermektedir. Özellikle evlilik döneminde beyaz eşya, çeyiz alışverişlerinde ve nişan yapma durumunda nakit ihtiyacın hat safaya ulaştığı görülmektedir. Bundan dolayı da ziraat bankası vererek yuva kurmak isteyen gençlere yardımcı olmaktadır. Tabii ki almak isteyenlere özel şartlar da getirilmiştir. Ziraat bankası evlilik kredisi şartları şu şekilde olmaktadır:

Kredi çekmek isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

18 yaşında olmak ve 25 yaşından küçük olmak

Ağır suçlardan dolayı ceza almamak

Düzenli bir gelire sahip olmak

İlk kez evleniyor olmak

Şartları aranmaktadır. Ayrıca ziraat bankası lisans mezunlarını da evlilik kredisinden faydalanması için bu yaşı lisans mezunlarına 26 olarak yükseltmektedir.

Ne kadar kredi veriliyor?

Ziraat bankası evlilik kredisi çekmek isteyenlere banka en fazla 15.000 TL şeklinde kredi vermektedir. Bazı kaynaklarda bu miktar abartılsa da bankanın resmi sitesinde 15.000 şeklinde belirtilmiştir.

Kredi ödemeleri nasıl yapılacak?

Yeni evlenenleri zor durumda bırakmamak için ziraat bankası ödemeleri 2 yıl sonra yapılmasını ön görmüştür.48 ay vadeli bir şekilde ödeme kolaylığı sağlayan banka ayrıca evlenen çiftlerin ilk yıl çocuk yapmaları durumunda ödemeyi 1 yıl daha ertelemektedir.

Ziraat bankası evlilik kredisi için istenilen evraklar nelerdir?

Ziraat bankası evlilik kredisine başvurmak isteyenler kimlik fotokopilerini, maaş dokümanını ve çalıştığı kurumdan çalıştığına dair imzalı evrak almaları gerekmektedir. Ziraat bankası evlilik kredisi ihtiyacının olduğunu da ayriyeten belgelemeleri gerekecektir.

Faiz oranı ne şekildedir?

Ziraat bankası evlilik kredisi devlet destekli olması nedeni ile herhangi bir faiz ödenmesi söz konusu değildir. Tabi ki vadelerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Her kredi de olduğu gibi vadeleri zamanında ödemeyen müşterilere faiz uygulaması gelecektir. Fakat herhangi bir dosya masrafının alınmaması ve faizsiz evlilik kredisinin verilmesi evlenmek isteyen birçok gencin ilgisini çekmektedir.

Evlenmek isteyen çiftlerin ikisi de başvurabilirler mi?

Evlilik kredisi verilirken devlet tarafından çiftler evlenmiş olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı evlenen çiftlerin ikisi birden ziraat bankası evlilik kredisine başvurması söz konusu değildir. Evlenecek olan çiftin yalnızca birisi başvurabilir.


Bir önceki yazımız olan Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir? başlıklı makalemizde kredi çekme, maaşın kaç katı kredi ve ne kadar kredi çekebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.