Yatırım İçin Ata Lira Mı Yoksa Bilezik Mi Alınmalı?

Yatırım İçin Ata Lira Mı Yoksa Bilezik Mi Alınmalı?

Yatırım İçin Ata Lira Mı Yoksa Bilezik Mi Alınmalı?

Yatırım amaçlı altın almak ülkemiz vatandaşları tarafından oldukça benimsenmiş bir yöntemdir. Fakat altın alan vatandaşların çoğu aldıkları bu doğal madeni hiç tanımazlar ya da çok az tanırlar. Ama öyle de olsa altın almak gene de mantıklı bir tasarruf ya da yatırım yöntemidir. İster bilezik ister ata lira olsun ikisi de 22 ayar altındır ve yatırım için en idealidir. Aralarındaki küçük farkları ilgilenenler için aşağıda derledik.

Bilezik Mi Almalıyım Yoksa Ata Lira Mı?

Her ikisi de 22 ayar yani 916 damgalı altındır

Her ikisinde de az da olsa işçilik vardır (çok işçilikli bilezikler konumuzun dışındadır ve yatırım amaçlı satın alınmamalıdır)

Bilezik teraziye koyulup tartılmak sureti ile alınıp satılırken ata lira tane hesabı alınıp satılır

Fakat geri satarken bilezikte kayıp yani zarar biraz daha fazladır

Ata lirada zarar bileziğe göre daha azdır fakat aralarındaki fark çok çok fazladır denemez

Elbette ata lira satın alınırken kulpsuz olanı tercih edilmelidir keza o kulp bedeli de satın alınırken fiyata eklenir. Ama geri satarken o kulp ya kesilip atılır ya da İşçilik bedeli fiyattan düşer

Kulpsuz bir ata lirayı 850 liraya satarken kulplu olan ata lirayı 848 liraya satarsınız ve hiç yoktan kaybınız 2 liradır. Aynı kayıp siz ata lirayı satın alırken de söz konusudur. Kulplu olanı kulpsuz olana nazaran 2 lira daha pahalıya alırsınız. Dolayısı ile hiçbir işe yaramayan bu kulpa boş yere fazladan 2 lira ödemiş olursunuz. Bu dikkat edilmesi gereken bir detaydır

Burada dikkat edilmesi gereken detay aldığınız altın ister bilezik ister ata lira olsun üzerinde az işçilik olması temel kuraldır. Eğer çok fazla işçilik gerektirmeyen bir ürün ise yatırıma o kadar uygun bir altındır demektir. Ne kadar çok işçilik içeren altın alıyorsanız alırken o kadar fazla işçilik değeri ödeyecek ve altını ileride sattığınızda o oranda kaybınız olacak ve ödediğiniz o işçilik bedeli de kayıp hanenize eklenecektir.

Bileziklerin Arkasındaki 916 Damgası Nedir?

916 damgası aldığınız bileziğin 22 ayar olduğunun göstergesidir. 22 ayar altın için ürünlere 916 damgası, 14 ayar altın için 585 damgası ve 18 ayar altın için 750 damgası vurulur ve bu genel bir kuraldır. Bunlar aldığınız altının hangi ayarda olduğunu gösteren bir damgadır. Tüm 22 ayar bileziklerin hatta tüm 22 ayar ürünlerin bir köşesinde mutlaka 916 damgası vardır ve olmalıdır. 916 rakamı kuyumculuk sektöründe 22 ayarın karşılığıdır ve o nedenle 22 yerine 916 damgası vardır.

916 demek aldığınız altının 1 gramında 0.916 gram altın var demektir. Geri kalan 0.84 kısmı işçilik, bakır ve gümüş oluşturur. İşçiliksiz denen ve aslında çok az da olsa işçiliği olan bileziklerde (burma bilezikler, düz bilezikler, baklava bilezikler gibi) 19 milyem yani 0.019 gram işçilik vardır. Dolayısı ile aldığınız bir bileziğin her gramında 19 milyem işçilik ödüyorsunuz demektir. Bu da 10 gramlık bir bileziğe 190 milyem yani 1 gramın beşte biri kadar bir işçilik ödediğiniz anlamına gelir. 100 gram bilezik aldığınzıda 1900 milyem yani yaklaşık 2 gram işçilik ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

Bu bilgi şunun için önemlidir ve o bilgi de aslında işçiliği olmayan hiçbir altın yoktur demektir. Çünkü o altını saf halinden çıkartıp içine bir takım başka madenler katıp ve kalıba döküp bir bilezik veya bir başka bir ürün haline getirmek bir işçilik gerektirir. Bir ürün ne kadar uğraştıran yani ne kadar işçilik gerektiren bir ürünse o derece üzerinde işçilik vardır ve satın alırken de o kadar işçilik ödenmesi anlamına gelir. Bu nedenle ne kadar az işçilik var ise o altın o derece yatırım için uygun ürün demektir. Bu manada en iyi yatırımlık altın aslında külçe altındır. Piyasada daha çok 995 damgalı olanlar olsa da 999 damgalı külçe altın bulmak mümkündür. Bu külçe altınların 1 gram ile 100 gram arasında olanlarını bulmak mümkündür ve piyasada satılmaktadır.

Bu temel bilgiler ışığında yatırımlık altın alırken hangisine yönelmeniz gerektiğine siz karar vereceksiniz ve altın alınıp çok kısa sürede kar getiren bir yatırım aracı değildir bunun da bilinmesi gerekir. Ülkemiz şartlarında elinizdeki altının değer kazanması ve aldığınız fiyatın üzerine satıp kar elde edebilmeniz için yaklaşık 3 yıl kadar bekletmeniz gerekir. Bu bilgiyi de bir dip not olarak ekleyerek aklınızın bir köşesinde bulunmasını istedik.

Bir önceki yazımız olan Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bilezik bozdurma, bilezik bozdururken izlenecek yollar ve dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nermin dedi ki:

    Merhaba,
    Yazdığınız bilgi için teşekkür ederiz.

  2. Nevzat Kurucay dedi ki:

    Aydinlatici aciklamalariniz icin tesekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.