Türkiye’nin Milli Kredi Kartı TROY ile Tanışalım

Türkiye’nin Milli Kredi Kartı TROY ile Tanışalım

Türkiye’nin Milli Kredi Kartı TROY ile Tanışalım

Sonunda Türkiye kendi ödeme sistemi olan TROY ‘a geçiş yapmaya başladı. Bankalararası Kart Merkezi olarak bilinen BKM milli ödeme yöntemi olarak TROY marka kart sistemini Türkiye’de başlatmış bulunuyor. Türkiye’de ki bankaların ortak katkıları ile hayata geçen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi “TROY” artık kartlarımızda yer alan visa veya mastercard logolu kartların yerine geçecek.

Şu an ülkemizde 15 banka olmak üzere 16 finansal kurumun TROY kart vermeye hazır oldukları BKM Genel Müdür Soner Canko tarafından duyuruldu. Soner Canko “Türkiye, dünyaya ödeme teknolojilerine kattığı yeniliklerle ilham veriyordu, artık kendi markasıyla dünyaya yön veriyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Troy Nedir?

TROY kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartların ödeme yöntemi olarak kullandıkları bir sistemdir. BKM tarafından Türkiye’de ki bankaların da ortak girişimi ile Milli Ödeme Yöntemi olarak Türkiye’de devreye sokulmuştur. Açılımı ise Türkiye’nin “TR” ‘si, ödemenin “O” su, yönteminin “Y” si olarak düşünülmüş ve bu harflerin birleşiminden TROY kelimesi türetilmiş banka kartlarının sağ alt köşelerine logo olarak basılmıştır.

Neden TROY Kart Kullanmalıyım?

Dünyada ödeme sistemi dediğimiz teknolojiler nakitin ortadan kalktığı dijitalleştiği ve sanal platformlar üzerinden yürüdüğü bir hale dönüşüyor. Bu süreç içerisinde uzun yıllardır hayatımız da yer alan kredi kartlarının da önemli bir rolü var. Çünkü bugün artık gerek e-ticaret olsun, gerek dijital alışverişler olsun, gerekse de fiziksel dünya da yaptığımız alışverişlerde bu kartları kullanıyoruz. Ancak bu kartlar dünya çapında belli başlı firmaların tekelindedir. Çünkü yapmış olduğunuz her işlemin dolaylı olarak size, doğrudan bankaya bir maliyeti vardır. İşte bu şirketler bunların üzerinden komisyon alıyorlar. Yerli bir ödeme sistemine geçtiğiniz zaman her şeyden önce bu maliyetler Türkiye içerisinde kalıyor. Bu para yurt dışına gitmemiş oluyor. Bunun ötesinde bu sistemi BKM iştirakleri ve kurucuları olan bankalar kendileri yönettikleri ve denetleyebildikleri için maliyetler konusunda çok ciddi avantajlar sağlayacaktır. Belki ilk etapda değil ama dolaylı olarak son tüketiciye bunun yansımasını görüyor olacağız.

TROY Kartı Nereden Alınır?

Troy karta sahip olmak isteyen kullanıcılar Türkiye’de bulunan ;

Akbank
Aktifbank
Albaraka
Abank
QNB Finansbank
Garanti Bankası
Halkbank
Ingbank
KuveytTürk
TEB
Türk Elektronik Para
Türkiye Finans
Türkiye İş Bankası
Vakıfbank
Yapıkredi
Ziraat Bankası

bankalarından TROY kart istediklerini belirtirlerse rahatlıkla bu karta sahip olabileceklerdir. Ayrıca mevcut kredi kartınızı, banka kartınızı ya da ön ödemeli kartınızı da talep etmeniz durumunda TROY logolu bir kart ile değiştirebilirsiniz. Böylelikle Türkiye’nin ödeme yöntemine sizde katkı da bulunabilirsiniz.

TROY Kartı Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Troy logolu kredi kartınızı, banka kartınızı veya ön ödemeli kartınızı yurt içinde bulunan bütün atmlerden veya pos cihazlarından rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bankaların uluslararası yapacağı anlaşmalar ile rahatlıkla global olarak da TROY kartınızı kullanabilirsiniz.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi | #TroyOlsun

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartlarınıza Aidat Ödemekten Kurtulabilirsiniz başlıklı makalemizde aidatsız kredi kartları, kredi kartı aidatı ve kredi kartı yıllık ücreti ödemeyin hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.