Türkiye Varlık Fonu İslami Mortgage

Türkiye Varlık Fonu İslami Mortgage

Türkiye Varlık Fonu İslami Mortgage

Herkesin merakla beklediği çalışmalar sonunda sinyal vermeye başladı. Merakla beklenen İslami Mortgage uygulaması üzerine çalışmalar geçtiğimiz günlerde başladı. Türk vatandaşlara sıfır faiz ile ev alma imkanı sunacak olan bu uygulama ile binlerce kişi ev hayalini sonunda gerçekleştirmiş olacak. Türkiye Varlık Fonu kurulduktan sonra ortaya çıkan bu uygulama, yaklaşık olarak 40 milyar dolarlık bir fona sahip. Faizsiz olarak kredi veriyor ve İslami Mortgage adı altında insanlara faizsiz kredi verip ev sahibi olma şansını veriyor. Çalışmalar şuan da hız kesmeden devam ediyor. Sistemin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için tüm çalışmalar sürer iken resmi bir şekilde proje hakkında bilgiler TVF’nin yani Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Mehmet Bostan tarafından verildi.

Sayın Mehmet Bostan bu konu ile alakalı olarak şu sözleri kullandı; “Bu yapılabilecek işlerden bir tanesi ama buna daha var. Daha çalışmamız lazım. Teorik olarak bu mümkün. Aşağı yukarı 40 milyar dolarlık bir varlıktan bahsediyoruz. Bunun yüzde 10-20’si bile büyük bir tutardır. Dolayısıyla içindeki varlıklara baktığımızda her türden yatırımcının ilgi duyacağı ve ‘ben de burada olayım, paramı yatırayım’ diyebileceği bir yatırım olacak. Biz değerleme çalışması yaptırdık. Burada 40 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri çıktı. 200 milyar dolarlık da aktif büyüklük var. Piyasa değeri beklentimizin üzerinde çıktı. Dünyada üç tarz yönetim şekli var. Birincisi konulara hiç müdahil olmadan uzaktan yönetim var. Bir tane yönetim kurulu üyesi atıyorsunuz. İkincisi yakından yönetim tarzı var. Operasyonel süreçlere kadar müdahil olma söz konusu oluyor. Bu ikisi bizim için uçlarda. En ideal olanı ‘stratejik mimar’ dediğimiz yönetim tarzında hedeflerinizi veriyorsunuz, bunları süreç içerisinde takip ediyorsunuz, iletişimini sağlıyorsunuz ve sonunda bunu raporluyorsunuz. Bizim uygulayacağımız stratejik mimar tarzıdır. (Islamic Cooperation For The Development Of Private Sector ) ICD ile çerçeve anlaşması imzaladık. Faizsiz bir enstrüman olacak. İlk defa İslami mortgage olacak. Bunun büyük talep göreceğini düşünüyoruz. Çalışmaları 3 ay içerisinde kuruluş aşamalarını tamamlamak istiyoruz ve 1 yıl içerisinde de faaliyete geçmeyi arzu ediyoruz. Anlaşma çerçevesinde katılım mortgage şirketi kurup ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlamayı planlıyoruz. Burada türev enstrümanlar da söz konusu. Piyasalarda herhangi bir işlemimiz olmadı.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Belediyesi Posta Çeki Hesap Numarası Nedir? başlıklı makalemizde Belediyesi Posta Çeki Hesap Numarası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.