TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

Bankacılık işlemlerimiz sırasında karşımıza çıkan kredi notu kavramı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen bir puanlama-ölçüm değeridir. Bu değer, toplam borçlarımızın ödeme şekilleri ve ödemelerdeki düzene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bilindiği üzere, 2000’li yıllardan itibaren her banka tek bir sistem üzerinden işlem yapmaya başladı. Bundan sonra da, kişilerin farklı bankalardan birkaç tane kredi ya da kredi kartı kullanımlarında bazı kısıtlamalar getirilmiş oldu. Çünkü, zaman zaman ödemelerini yapamayan kişiler farklı bir bankaya giderek buradan yeni bir kredi çekebilmektedir. Bunun önüne geçen sistem ile birlikte, banka müşterilerinin geçmiş ödemelerini değerlendirmek için kredi notu uygulamasının geldiğini söyleyebiliriz. Kredi notları, yalnızca banka personelleri için değil, tüm bireyler açısından da öğrenilebilir bir hale getirilmiştir. Bunun için oluşturulan Findeks web sitesi, tüm merak edilenler için yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra, mevcut bir hesabınız yok ise üyelik açabilir ve bu üyelik için de hiçbir ücret ödemezsiniz. Bununla birlikte işlemlerinizi daha kısa yoldan halletmek istiyorsanız TC ile kredi notu sorgulaması da yapabilirsiniz. Bu işlem çok kısa bir zaman alacak ve kredi notunuz saniyeler içerisinde cep telefonunuza gönderilecektir.

TC ile kredi notu sorgulamak isteyen kullanıcıların, cep telefonlarından 1122’ye bir adet kısa mesaj göndermeleri gerekecektir. Bu kısa mesajda ise kişilerin TC kimlik numaraları ve isimlerinin yazılı olması yeterli olacaktır. Her iki bilgi arasında birer boşluk çıkardıktan sonra göndereceğiniz kısa mesaj karşılığında sizlerden 9 lira ücret tahsil edilecektir. TC ile kredi notu sorgulamak isteyen herkese zorunlu tutulan bu ücretler, cep telefonlarınızın faturasına otomatik olarak yansıtılacak ya da liralarınızdan düşülecektir. Gelen kısa mesajda, kredi notunuzun hangi rakamsal değer ile ifade edildiğini görebileceğiniz gibi, bankalara olan toplam borcunuzun ne kadar olduğunu, bu zamana kadar borçlarınızı ödemekte ne kadar bir gecikme yaşadığınızı, gecikmeler sonucunda da bir yasal takip sürecinin içerisine girip girmediğinizi öğrenebileceksiniz. Bu bilgi oldukça önemlidir. Çünkü, yasal takip içerisinde bulunmuş banka müşterileri 3 ile 5 yıllık bir süre boyunca bankalardan işlem görememektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Artar? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu artırma ve kredi notu nasıl artar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.