Spot Kredi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Spot Kredi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Spot Kredi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Günümüz bankacılığında en fazla tercih edilen kredi türlerinden biri de spot kredilerdir. Müşteriler açısından en büyük avantajı ve tercih edilme sebebi sabit faiz oranları ve sabit vadeli olmasıdır. Piyasada oluşan herhangi bir dalgalanma faiz oranlarını etkilemediği için krediyi alan taraf için ek bir kayıp oluşmamaktadır. Bu sayede banka müşterileri iç rahatlığı ile bankaya olan sabit borcunu ödemekte ve piyasanın durumu onun borcunu etkilememektedir. Kredinin faiz oranı ve vadesi kredi alınırken belirlenir ve ödemenin sonlanmasına kadar o değer üzerinden ödemeler gerçekleşir. Bu kredi tipi de banka yönünden de avantajlar barındırmakta. Yani banka devamlı sabit bir gelir elde etmiş ve planları dahilinde bir gelir akışı yaratmış olacaktır.

SPOT KREDİNİN NE AVANTAJI VAR

Örnek vermek gerekirse: 1.500 TL’lik bir kredi alınmış olsun. Ve alındığı anda işlemde bulunan faiz ve krediniz için belirlenen faiz %9.5 olsun. Vade olarak ise 6 ay belirlensin. Yani 2016 Aralık aldınız ve 2017 Haziran ayında ödemenizi gerçekleştireceksiniz. Bundan önce krediyi kapatamazsınız ve bankanız da ödemeyi yapmanız için istekte bulunamaz. 2016’nın Aralık ayında belirlediğiniz miktar yani faiz oranı ile 2017 Haziran ayındaki faiz oranı aynı seviyededir. Yani sabitleyiciye sahip bir kredi türüdür, spot kredi.

SABİT FAİZ İLE SPOT KREDİ

Spot kredi seçimi yapılacak ise piyasa analizi büyük önem taşımakta. Bunun sebebi ise başta bahsettiğimiz sabit faiz olayı. Eğer görünürde ileri bir zamanda faizin düşme ihtimali varsa bu durum o an dezavantaja dönüşmekte. Lakin tam tersi durum için sabit faiz avantaj haline gelmekte. Faiz oranları diğer kredilere göre daha düşüktür. Kısa süreli nakit ihtiyaçlarının karşılanması için alınır. Kredinin ana para ve faiz ödemesi vade sonunda yapılabileceği gibi faiz ödemeleri ara dönemde ana para ödemesi vade sonunda da ödenebilir. Eğer kredi tercihi yapılırken ödeme opsiyonlu olarak alınırsa vadesinden önce kapatılabilir.

Aslında birçok kredi spot kredi tarzında değerlendirilebilir. Vadesi, düzgün ödeme planı, sabit faizi olan her kredi spot kredi kapsamındadır. Ticari ve bireysel amaçlı spot kredileri vardır. Eğer ki kredi notu iyi olan biri iseniz kolaylıkla alınabilir. Diğer kredi talebi aşamasındaki herşey spot kredi içinde geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ve Kredi Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir? başlıklı makalemizde ekonomi, kredi ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.