Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Günümüzde birçok insan bankalardan kredi kullanmaktadır. Bankaların en fazla kar ettiği işlem kredi vermektedir. Bundan dolayı da çeşitli kampanyalar adı altına kredi veren bankalar faiz oranlarını da oldukça düşük tutmaktadır. Hemen her gelir seviyesine uygun kredi veren bankalar yeni müşteri kazanmak ve var olan müşterilerini de kaybetmemek için ödeme konularında da oldukça büyük imkân sağlamaktadır. Peki, maaşın kaç katı kadar kredi alınabilir?

Bu sorunun cevabı bankadan bankaya ve aylık gelirinizin seviyesine göre değişmektedir. Bankaların maaşın kaç katına kadar kredi verdiğini hesaplarken bir takım etmenleri incelemektedir. Bu etmenler şu şekilde olmaktadır:

Hangi bankadan kredi çekmek istediğiniz önemlidir. Eğer ki maaş aldığınız bankadan kredi çekecekseniz maaşınızın 15 katına kadar imkânınız vardır.

Aylık gelir seviyeniz kredi limiti için önemlidir. Örneğin aylı 1000 TL geliri olanla aylık 3000 TL geliri olanlar müşterilere bankalar farklı sistem uygulayacaktır.

Kredi notu oldukça önemlidir. Bankalar her kredi verme durumunda kredi notunuzu incelemektedir. Eğer ki kredi notunuz yüksekse maaşınızın 15 katına kadar kredi verebilmektedir.

Vade sayısı kredi limitinde en fazla etki eden faktördür. Kredi vadesi uzun tutulursa bankalar daha fazla kredi verebilmektedir. Çünkü bankalar vade sayısı uzadıkça alacakları faiz miktarını daha fazla tutacaktır.

Maaşın en fazla kaç katına kadar kredi çekilebilir şeklinde soru soranlar için genel itibari ile bankalar vade ödemeleri maaş gelirinin %60 ‘ ını geçmeyecek şekilde kredi vermektedir. Kredi çekme durumunda 12 ay vade ile 24 ay vade seçenekleri arasında da kredi limiti değişecektir. İpotek ya da kefil bulma durumları da kredi limiti yükselecektir.

Bazı bankaların maaş karşılığında vermiş olduğu kredi limitler:

Ziraat Bankası

Maaşını ziraat bankasından alan müşterilerine maaşının 10 katına kadar kredi kullandırmaktadır. Tabiî ki bu kredi ihtiyaç kredisi şeklinde olmaktadır.24 ay vade imkânı bulunan ziraat bankasında 90 TL şeklinde dosya masrafı da vardır.

Türkiye İş Bankası

İş bankası maaşını kendi şubesinden alan müşterilerine maaşının 15 katı kadar farklı şubeden alan müşterilerine ise maaşının 10 katı kadar kredi vermektedir.

Yapı Kredi

Yapı kredi tüm müşterilerine maaşının 10 katına kadar kredi vermektedir. Vade sayısı 15 ay ile sınırlıdır.


Bir önceki yazımız olan İcralık Vergi Borcu Olanlar Kredi Alabilir mi ? başlıklı makalemizde icralik borcu olanlar, kredi alabilir mi ve vergi borcu olanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.