KYK Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Yüksek öğretimde eğitim gören bir çok öğrenciye burs ya da kredi verilmektedir. Öğrenciler eğitim –öğretim hayatını bitirmeleri durunda da mezun oldukları yıldan 2 yıl sonra almış oldukları borcu ödemeleri gerekmektedir. Oysa ki bazı durumlarda KYK borçları ödenememektedir. Bu durumda da KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır şeklinde araştırmalar yapılmaktadır. Öncelikle KYK Kredi Borcu Erteleme için gerekli şartların taşınması gerekmektedir. Borç erteleme işlemli yapabilmek için gereken şartlar şu şekildedir:[toc]

İşsizlik:

Mezun olunduktan sonra herhangi bir sigortalı işte çalışmayan kişilerin borcu ertelenebilmektedir. Kişi hiç bir suretle sigortalı çalışmamışsa gerekli başvurular yapılması durumunda borç ödemeleri 10 yıl boyunca ertelenebilmektedir. Yani 10 yıl boyunca sigortalı bir işse giremeyen bireylerin borçları ertelenebilmektedir.

Askerlik Durumu:

Özellikle erkek öğrencilerin mezun oldukları tarih tam da askerlik yaşına denk gelmesi dolayısı ise askere gitmesi gereken erkek öğrencilerin borcu ertelenebilecektir. Bu durumda yapılması gereken şartlar askerlik durum belgesini KYK genel müdürlüğüne borç erteleme dilekçesi ile vermektir. Askerlik bitimine kadar herhangi bir borç ödeme durumu söz konusu değildir.

Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrenimi:

KYK borcu nasıl ertelenir şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise Lisans eğitimin ardından kesintisiz eğitim öğretim hayatına devam etmesi olacaktır. Yüksek Lisans Ve ardından Doktora programlarında Eğitim-Öğretimine devam eden bireylerin ödemeleri programlarının bitimine kadar devam edecektir.

Belirtilen özellikleri sağlayan adayların başvuruda bulunması üzerine KYK borçları ertelenebilecektir. Erteleme şartlarını taşıyan ve borçlarının ertelenmesini isteyen bir çok öğrenci borçlarını bu özelliklerini taşımaları sonucunda 10 yıla kadar erteleyebilecektir. Peki, KYK Borç Erteleme Nasıl ve Nereden yapılmaktadır?

Borçlarını ertelemek isteyenlerin borç ertelemek için 3 yolu bulunmaktadır. O yollar şu şekildedir:

Online şekilde erteleme talebi: http://www.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/krediMailGiris.do adresinden girilerek gerekli üyelik işlemleri yapılacaktır.Daha sonra ise borç erteleme talebinizi nedenleri ile birlikte belirtmeniz yeterli olacaktır.

Posta Yolu İle Borç Erteleme: Söğüt özü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA adresinde gerekli dilekçe eklenerek ve borç erteleme sebebi belirtilerek gönderilen postalar da bir diğer çözüm yoludur.

Telefon Yolu İle Borç Erteleme: 444 19 61 arayarak KYK borç erteleme nasıl yapılır şeklinde tüm sorularınızın yanıtını alabilirsiniz. Numarayı aramanız sonucunda gerekli olan tüm bilgiler sizlere verilecektir.

Bir önceki yazımız olan İmza Sirküsü Nedir ve Nereden Alınır? başlıklı makalemizde imza sirküsü, imza sirküsü alma ve imza sirküsü nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.