Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdururken dikkat edilmesi gereken hususları sizler için aşağıda açıklıkla belirttik. Bu pratik bilgileri bilmeniz durumunda bir kuyumcuya gidip altın bozdurduğunuzda kazıklanmaktan da kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca sattığınız ya da alacağınız altının gerçek değeri nedir gibi çok mühim bir bilginin de sahibi olacaksınız.

Çoğumuz kuyumcuya gideriz ve altın bozdururuz ama kuyumcunun o hızlı çalışan elleri ile hesap makinesine hızlıca yazdığı rakamları ve hızlıca yaptığı hesabı anlamayız. Sonucunda bize söylediği rakam ne ise bunu doğru kabul eder ve söylenen rakama altınlarımız satarız. Oysa yapılan işlemi bilmeniz halinde bileziklerinizi satın alan kuyumcunun sizi aldatmasının da önüne geçmiş olursunuz. Elbette aşağıda vereceğimiz örnek ve açıklama işçiliği olmayan 22 ayar altınlar için geçerlidir. Yani işçiliksiz bilezikler için geçerlidir. Keza işçiliği olan altınların alımı ve hesaplanması biraz zordur ve bu hesabı buradan açıklamak olanaksızdır. Bunu anlamak için kuyumcu olmak gerekir. Ama bu konuda da kısaca şu söylenebilir. Eğer işçiliği olan bir ürün satıyorsanız ister 22 ayar olsun ister 14 ayar olsun kaybınız % 45’ler mertebesindedir. Yani 1000 liraya aldığınız bir 14 ayar bilekliği aynı gün bir başka kuyumcuya satmanız halinde bile kaybınız çok büyüktür ve değeri ancak 550-600 lira kadardır. Hatta bilekliğiniz taşlı ise kaybınız çok daha fazladır çünkü satılırken o bileklik üzerindeki taşlarla teraziye koyulup hesap edilir ama geri alınırken o taşların ağırlığı terazi ağırlığından düşülür. Elbette kuyumcu bunu size söylemez ve üzerindeki taş ağırlıklarını kafasından kabaca hesap eder ve teraziye koyduğu ağırlıktan o taşların ağırlığını düşer. Birde buna altını geri sattığınızı eklerseniz kuyumcu elinizdeki bilekliği hurda fiyatına geri alınacağından ( yeni olsa bile bu böyledir ve bir kuraldır) kaybınız yukarıda belirtildiği gibi çok fazla olacaktır. Neyse bu genel bir bilgidir ve aklınızın bir yerinde bulunsun diye yazılmıştır.

Aşağıda vereceğimiz örneğe dikkat ederek kuyumcuya götürdüğünüz işçiliği olmayan yatırım bileziklerinizi bozdururken kazıklanmama olanağını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kazıklanmadan Bilezik Bozdurmak

Bilezik dediğimiz şey aslında 22 ayar altındır. Kuyumculuk tabirinde karşılığı 916’dır. Yani 24 ayar altının değeri 999 iken 22 ayar altının ise 916’dır. Dolayısı ile siz bir kuyumcudan bir burma bilezik istediğinizde size aslında 916 milyemlik altın satmaktadır. Milyem denilen şey teraziye koyulan bir gramlık metaldeki altın oranıdır. Yani teraziye 20 gramlık bir bilezik koyulduğunda o metalin içindeki altın miktarı 20×0.916 işleminin sonucu olan 18.32 gramdır. Yani aslında siz 20 gram değil 18.32 gram altın almaktasınız. Dolayısı ile aradaki fark olan yani 20-18.32 işleminin sonucu olan 1.68 gramlık fark kuyumcunun kazancıdır. Dolayısı ile kuyumcu sizden teraziye koyduğu 20 gramlık bir bilezikten 1,68 gram altın kar etmektedir ve olması kereken de budur. Elbette bu satarken olan karıdır. Aynı ağırlıktaki altını geri alırken de belli miktar kar etmektedir ki etmelidir de. Dolayısı ile bu aşamada kazıklanma şansınız çok fazla yoktur. Keza alırken kandırılmak kolay değildir. Çünkü altının alış değeri bellidir ve teraziye koyduğu altının ağırlığını da siz görmektesinizdir. Satış esnasında altının o günkü satış değeri terazideki altının ağırlığı ile çarpılır ve ödeyeceğiniz miktar ortaya çıkar ve hesap gayet nettir, gayet açıktır. Kazıklanmak çok zordur.

Ama bileziklerinizi satarken işlem biraz dah farklıdır ve bu aşamada bir takım hesap makinesi hileleri devreye girer. Oysa bilmeniz gereken hesap çok net ve çok basittir. Teraziye koyduğunuz bileziklerin ağırlığını 910 ya da 0.91 ile çarpın. İşte ortaya çıkan rakam sizin teraziye koyulan bileziklerinizin hurda altın ağırlığıdır ve olması gereken budur. Sonra bu rakamı o günkü altın alış fiyatı ile çarparsanız ortaya çıkan rakamın size ödenmesi gerekir. Elbette bunu yapmadan önce daha kuyumcuya girer girmez altın alış fiyatını daha baştan sormalısınız. Çünkü kuyumcunun yapması gereken çıkan ağırlığı o günkü alış fiyatı ile çarpmaktır ve dürüstçe olanı budur. Fakat siz bilinçsiz iseniz bunu kuyumcu anlar ve terazideki ağırlığı 0.91 yerine mesela 0. 87 ile çarpabilir ve ortaya çıkan rakamı da o günkü altın alış fiyatının da 1 lira altı ile çarpar ve siz de oldukça daha az fiyata altınlarınızı satmış olursunuz.

Bir Örnekle Açıklayalım

Kuyumcuya gittiniz ve sordunuz ve o günkü altın alış fiyatının 150 lira olduğunu öğrendiniz. Elinizde de 20 gram ağırlığında bir bilezik var. Olması gereken hesap aşağıdaki gibidir. 20×0.91=18.2×150=2730TL.

Bu işlemi bilirseniz kazıklanmanız olanaksızdır. Teraziye koyulan bilezikleriniz (22 ayar ve işçiliksiz olması kaydı ile) 0.91 birimi ile çarpılır ve ortaya çıkan rakam o an ki altın alış değeri ile çarpıldığında kuyumcunun size ödemesi gereken miktar bulunmuş olur. Eğer bunun altında bir rakamı size önermiş ise anlamalısınız ki kazıklanıyorsunuz. Bu durumda karşınızdaki kişiye bu hesabı nasıl çıkardığını sormalısınız ya da bir hesap makinesi ile kendi işleminizi yapıp kuyumcuya göstermeli ve ödemesi gereken rakamın bu olması gerektiğini kendisine söylemelisiniz. Bu durumda sizin bilinçli bir tüketici ya da daha önce bu sektörde çalışmış birisi olacağınız anlayacaktır ve kem küm edip doğru rakamı size söyleyecektir. Elbette böyle bir durumda altınlarınızı o kuyumcuya değil de çıkıp bir başka kuyumcuya satmanız daha iyi olacaktır. Böylece o kuyumcu müşteri kaybettiği için sizden sonra gelen bir başka vatandaşı kazıklamaması gerektiğini anlayacaktır.

Yani unutmamanız gereken şey bilezik sattığınızda çarpmanız gereken değer olan ve o sihirli rakam olan 910 ya da 0.91 değeridir. Bu değer teraziye koyulan altınlarınızın ağırlığını çarpmanız gereken rakamdır. Kuyumcu bu işlemi yaparken bir taraftan da bir başka hesap makinesi ile aynı işlemi sizde yapın ve kuyumcunun size çıkardığı sonuç ile sizinki farklı ise kazıklandığınız anlayın. İşlem bu kadar basittir.

Yukarıdaki temel bilgiyi bilmeniz halinde kazıklanma ihtimaliniz yoktur. Fakat unutulmamalıdır ki bir altın alınıp satıldığında mutlaka bir kaybınız olacaktır. Eğer aldığınız fiyata geri satıyor olursanız bu durumda kuyumcu ve o kuyumcuya o altınları yapan atölyeler ne kazanacaktır. Hele de altınınızı satın aldıktan çok kısa bir süre sonra satıyorsanız elbette henüz elinizdeki altın değer kazanmadan sattığınız için aldığınız fiyatın altına satmış olduğunuzdan elbette belli bir miktar kaybınız olacaktır. Ayrıca ülkemizin ekonomik şartları ve enflasyon göz önünde bulundurulacak olursa, aldığınız bir bilezik ya da Ata lira ya da Cumhuriyet altınını hiç değilse aldığınız fiyattan satabilmeniz için bir yıl kadar elinizde tutmanız gerekmektedir. Ancak bir yıldan sonra kazanç yani kar elde etmeniz mümkündür. Tabi bu süre zarfında altının artış göstermesi söz konusu olması kaydı ile. Eğer altın fiyatları düşecek olursa elinizdeki altının da fiyatı düşeceğinden satmanız halinde kaybınız aldığınız rakamın çok daha altında olma ihtimali de söz konusudur.


Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ? başlıklı makalemizde altın hesabı, altın hesabı açma ve altın hesabı avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Altın Plaza dedi ki:

  Bilezikl bozdurma hakkında güzel bilgiler paylaşmışsınız.

 2. meral dedi ki:

  aciklama iyi .diger altinlarida aciklasaniz

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Teşekkürler Meral Hanım,

   Aklınızda takılan soruları sorabilirsiniz. Mesela hangi altını merak ediyorsunuz?

   1. Yener dedi ki:

    Şimdi ben düğün için 121 gram değerin de dört tane burma bilezik aldım 23/ nisan yani 15 gün önce bunları alırken fiyat gram altın fiyatından satıldı bana 22 ayar ama bilezikler simdi o ginki gram altın fiyatı 169 falan di tam 169 ben su an bozdurma ya kalkssm gram altın fiyatından mi yoksa 22/ ayar fiyatından mi bozcam

    1. Celal KARAMAN dedi ki:

     22 Ayar bilezik fiyatından bozdurursunuz bu da zaten gram altınla orantılıdır.. Çünkü gram altın işçilik gibi faktörler işin içine girdiği için kuyumcu o an ne kadardan bileziği satıyorsa size ona göre fiyat verecektir.

 3. Frkn dedi ki:

  Teşekkürler faydalı bir paylaşım

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz değerli yorumunuz için.

 4. Conan dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı teşekkür ederim.

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Faydası dokunduysa ne mutlu bize.

 5. Mesut dedi ki:

  Kardeşim size yürekten bir teşekkür etmek ve Allah razı olsun demek istiyorum. Gayet samimi ve güzel bir üslupla anlatmışsınız. Sayenizde kafamda ki birçok soru işareti cevap buldu. Artık alınterimiz olan altınlarımızı , emeğimizi daha bilinçli bir şekilde bozduracağız.

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Bol kârlı alışverişler dileriz 🙂

 6. Ercan dedi ki:

  Güzel ve faydalı yazınız için teşekkür ederim benim başka bir sorum daha olacak kuyumcudan bilezik alırken herhangi bir evrak fiş makbuz tarzı bir belge düzenleniyordu şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Ercan Bey öncelikle güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Belirttiğiniz hususu araştırdım fakat bilezik alırken evrak fiş veya benzeri bir belge verilmesi ile ilgili bir hususa rastlamadım. Fakat dilerseniz kredi kartı ile alışveriş yaparak gerekli fişi temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile bilezik satan kuyumcular size bu fişi vermek zorundadır. Haricinde sözlü olarak da fiş veya makbuz isteyebilirsiniz.

 7. Ümit dedi ki:

  22 ayar bilezik satın alırken kaç gram geldiyse o kadar saf 24 ayar altın varmış gibi hesap yapıyorlar.
  Ama biz götürüp bozdurmak istediğimizde ise içindeki 24 ayar altın miktarına göre alım yapıyorlar.
  Doğru mu anlamışım sormak istiyorum ve bunu her kuyumcu bu şekilde mi yapıyor. Bilgim olmadığından her fiyat alışımızda kazıklanıyoruz hissine kapılıyorum. Zira ortalama 20 gr bilezik için 300 lira kar ediyorlar.

  1. Celal KARAMAN dedi ki:

   Kâr oranları kesinlikle o kadar yüksek olamaz. Altının gram fiyatı bellidir. Buna göre oranla alıp satıp yaparlar. Sadece işin içinden el emeği, gibi faktörleri kar olarak eklemektedirler. Ufak bir miktarda altın alım satımdan karları vardır.

BİR YORUM YAZ