Kredibilite Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredibilite Nedir, Nasıl Yükseltilir?

, Nasıl Yükseltilir?

, bankaların finansal geçmişinizi çeşitli sistemler kullanarak değerlendirdiği 0-1000 arası puan verdiği findeks kredi notunuzdur. Yani halk arasında kredi notu olarak bilinen kavramdır. hayatınızın her anında kredi çekme istediğinizde karşınıza çıkacak bir durumdur. Eğer ki güvenilirlik puanınız düşük olursa birçok bankadan kredi çekemeyecek ve maddi zorluklar altında iken daha da zorlanacaksınız. Bu durumdan dolayı da güvenilirlik yani kredi notunuzu olduğunca yüksek tutmanızda fayda vardır. Eğer ki güvenilirlik puanınız düşükse bir an önce yükseltmenin yollarını aramalısınız. Peki, güvenilirlik notu neden düşer?

Kredibilite notunun düşme sebepler:

Eğer ki kredi ya da kredi kartı kullanıyorsanız ve ödemelerini düzenli olarak yapmıyorsanız güvenilirlik notunuz düşecektir. Kredi ya da kredi kartı asgari tutarını bir gün dahi geciktirmeniz durumunda güvenilirlik notunuz düşecektir.

İcra borcunuz varsa eğer güvenilirlik notunuz düşecektir. Özellikle ipotek altına herhangi bir mal varlığınız varsa güvenilirlik notunun düşmesine en büyük sebep bu durum olacaktır.

Maaş kartınız 3 aydan daha fazla eksi bakiye de olması durucuda güvenilirlik notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Kredi kartınıza otomatik ödeme vermiş olduğunu faturanız varsa ve düzenli şekilde ödemiyorsanız güvenilirlik notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Bunun gibi birçok sebep güvenilirlik notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ve birçok bankadan kredi başvurusu yaptığınız zaman ret cevabı alacaksınız. Bu durumda da maddi olarak daha fazla zorlanacaksınız. Peki, güvenilirlik notu nasıl yükseltilir?

Öncelikle kredi ve kredi kartı borcunuzu bir an önce kapatmanız gerekecektir. Daha sonra ise borcunuzu son ödeme tarihine kadar düzenli şekilde ödemeniz en önemli faktördür.

Eğer ki birden fazla bankaya borcunuz varsa yapılandırarak tek banka altında düzenli ödeme yapmanız güvenilirlik yükseltme de yapabileceğiniz bir işlemdir.

Kredi kartınıza kayıtlı otomatik ödeme talimatı olan faturanız varsa düzenli şekilde ödemek bir başka yapabileceğiniz yöntemdir.

Maaş hesabınız sürekli olarak negatif bakiye de ise bu durumu gidermek kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredibilite müşterilerin finansal geçmişi olduğundan dolayı bir anda yükseltilememektedir. Fakat harcamalara ve ödemelere dikkat edilmesi sonucunda yavaş yavaşta olsa yükselebilmektedir. Faturalarınızı ve kart ödemelerinizi zamanında yapmanız güvenilirlik notunuzun yükselmesini sağlayacak en önemli faktördür.


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu öğrenme ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.