Kredi Yeniden Yapılandırma

Kredi Yeniden Yapılandırma

Bankalar, kişilerin kredi notları, gelir durumları ve geçmiş dönemde hangi bankacılık hizmetlerinden faydalandıklarını araştırarak, onların kredi başvurularına olumlu ya da olumsuz sonuçlar ile geri dönüş sağlamaktadır. Fakat, günümüz şartlarında kişilerin kamu sektöründe çalışmıyorlarsa, sürekli olarak bir işte çalışacaklarına kesin göz ile bakılmamaktadır. Sunulan gelir durumu ile alınan kredi, ortaya çıkan bir kaza ya da iş yerinden ayrılma gibi bir durum söz konusu olduğunda ne yazık ki ödenemez hale gelebilecektir. Bu duruma, kişilerin aniden ortaya çıkan ihtiyaçlarını da ekleyebiliriz. Bundan dolayı, bankalara olan kredi borçlarınızı ödeyemediğiniz durumlarda daha rahat günler geçirmek istiyorsanız, başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işlem, yıllardır bankalar tarafından sunulmakta olan bir hizmettir ve uygulanma şekli de neredeyse tüm bankalar açısından aynıdır.

Kredi yapılandırma hizmetlerinden faydalanmak isteyen banka müşterileri, yanlarında kimlik kartlarını bulundurarak banka şubeerine gitmelidirler. Bunun ardından, banka görevlisine yapılandırma işlemi yapmak istediklerini ve hangi kredili ürün için bu hizmetten faydalanmak istediklerini belirtmeleri yeterli olacaktır. Bu işlem, aynı gün içerisinde halledilebilecektir. Banka görevlisi, toplam borcunuzun kaç ay taksit ile ödenmesini istediğinizi sizlere soracak ve sizin kararınıza göre belirlenecek olan vade süresine göre taksitlendirilecektir. Kredi yapılandırma işlemlerinde, 2016 yılı içerisinde devlet tarafından birçok düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemeler ile birlikte de her kredi türünde farklı bir yapılandırma vade süresi belirlenmiştir. İhtiyaç kredilerini ele alacak olursak, borç ödemelerinin 48 aylık vadelere bölünebileceğinden söz edebiliriz.

Yapılandırma işlemi sırasında vade süreleri belirlendikten sonra, sizlere hangi tutarlarda ve hangi tarihlerde ödeme yapacağınız konusunda bir dekont hazırlanacaktır. Bu dekontta, aylara göre ödemenizin hangi günlerde yapılması gerektiği, ödeme işleminde bankaya ödenecek faizin ne kadar olduğunu, toplam ana borcun tutarının ne olduğunu ve ödeme sonunda da bankaya ne kadar bir ödeme yaptığınızı görebileceksiniz. Bilindiği üzere bankalardan almış olduğunuz kredili ürünlerde belirli faiz oranları bulunmaktadır. Yapılandırma işleminde de faizli bir şekilde hesaplanmış olan kredi tutarınıza farklı bir faiz oranı eklenecek, ardından da ödeme planı çıkarılacaktır. Yapılandırma işleminde ise, borçların kesinlikle ertelenmemesi ve ödemelerin gününde yapılması gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Nedir? başlıklı makalemizde kredi sicili ve kredi sicili nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Serhat dedi ki:

    Bu kredi yapılandırma işlemlerini ben ödeyemediği Ev kredisi için de kullanabilirmiyim?

    1. Celal KARAMAN dedi ki:

      Tabiki Serhat Bey kullanmanız mümkündür. İlgili bankanıza gidip konuyu görüşebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.