Kredi ve Kredi Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Kredi ve Kredi Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

ve Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Günümüz dünyasında bankalar para ile ilgili her nokta da hayatımıza girmiştir. özellikle ekonomik koşulların zorlaşması ve bireylerin ihtiyaçlarının artması da bu durumu kullanmak istemeleri kredilerin ve kullanımının hayatımızın her alanına girmesini sağlamıştır. bireylerin tek seferde alamayacağı ürünleri taksitli şekilde almaları ve uzun vadeli ödemeleri kart kullanımını ve kredi kullanımını bu yönüyle artırmıştır.

Kredi ve kredi kartı çalışma sistemi aynı olmaktadır. Banka sizlere belirli bir limit vermekte ve vade zamanında ödenmesini istemektedir. Vade zamanında ödenmeyen borçlara faiz gelmektedir. Bilinci kullanıldığı takdirde ise hayatı kolaylaştırmaktadır. Peki, kredi ve kredi kartı kullanımının ekonomiye katkıları nelerdir?

  • Öncelikle kredi kartı ve kredi kullanımı ekonomiyi hızlandırmaktadır. Yani kullanıcılarına alışveriş yapma imkanı sağladığı için ekonominin de hareketlenmesini sağlamakta ve ticaretin devamlılığı sağlanmış olmaktadır.
  • Satıcı ile alıcı arasında güven ortamı oluşturmaktadır. satıcıların hiç tanımadığı ve mağazasına uzak olan yeni müşteriler bulmasını ve bu müşterilere güvenle satış yapmasını sağlamaktadır.
  • Günümüzde e ticaretin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak ta ödeme sorunu ortaya çıkmıştır. Örneğin online şekilde satış yapan e ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isteyen müşteri ödemeyi nakit yapma imkanı olmadığı için dakikalar içerisinde kredi kartı ile yapabilmekte ve e ticaret satışlarının artmasını sağlamaktadır.
  • Kredi ve kredi kartı kullanımının ticarete etkileri nelerdir şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise taksitli alışverişin artmasını durumudur. Günlük hayatta almak istenilen ürünün fiyatının oldukça fazla olması ve onu nakit olarak alma gücü olmayan bireyler kredi kartı yöntemi ile taksitli şekilde alabilmektedir. Bu yönüyle de hem müşteriye hem de satıcıya avantaj sağlamakta ticaret hızlanmaktadır.
  • Ev, araba gibi çok yüksek meblağ gerektiren satışlarda da kredi kullanımı ticareti hızlandıracaktır. örneğin 30.000 TL çıvarında araba almak isteyen birey bu miktarı bir anda ödemesi zor olacaktır. Fakat kredi kullanımı ile hayalindeki arabayı alabilecek ve satıcının da ticaretini hızlandıracaktır. Aynı şekilde 240 ay vadeli ev alımlarında da bu geçerlidir.

Sonuç olarak kredi ve kredi kartı kullanımının ekonomiye faydaları nelerdir sorusunun cevabı ticaretin hızlanması ve ekonominin canlanması denilebilir.


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde evlilik kredisi, evlilik kredisi şartları ve ziraat bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.