Kredi Kartının 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar?

Kredi Kartının 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar?

Kredi Kartının 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar?

Kredi notu ne zaman düzelir? Diye sizlere bir önceki başlığımızda bilgilendirmemizi yapmıştık. Bugünkü konumuzda ise sizlere ”Kredi Kartının 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar?” Bu konu hakkında detaylı olarak bilgi sunacağız. Kredi kartlarınızın borçlarınızı düzgün bir şekilde ödeyemiyorsanız veya 1 gün geciktirmeli olarak ödeme yapıyorsanız bunun içinde faiz oranını merak ediyorsanız bu konuyu okuyabilirsiniz. Girişi daha fazla uzatmadan ve canınızı sıkmadan sizlere bu konuyu hemen paylaşalım…

İlk olarak şunu bilmeniz gerekiyor; ”Kredi kartlarına ne kadar faiz geleceği bankadan bankaya değişir.” Örnek vermek gerekirse; ”A bankası günlük %1’lik faiz uygular. B bankası günlük %2’lik bir faiz uygular.” Yani bu tamamen bankanın insiyatifindedir fakat yine de bunun bir sınırı vardır. Gidipte 1 gün geciktirdiğiniz borca 2000 TL faiz çıkartamazlar. Bunun imkanı yok. Birde bunun farklı bir yöntemi vardır. O da kredi kartının asgari tutarını ödeyerek gerçekleşir. Örnek verelim bunun içinde; ”1000 TL’lik bir kredi kartınız var ve hepsini harcadınız. 1000 TL için %30’luk bir asgari ödeme tutarı olur. 300 TL’sini ödersiniz. Geriye kalan tutar 700 TL’dir. Bu 700 TL’e 12 liralık bir faiz işleyebilir.” Fakat bu durum aylık olarak veya günlük olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Birde şu şekilde anlatalım; ”Yine 1000 TL’lik bir kredi kartımız var. Asgari ödeme tutarı 300 TL fakat biz 150 TL ödedik. Bunun faizi ise 16 TL’dir.”

En son olarak şu şekilde farklı bir sonuç ortaya çıkar; ”1000 TL’lik bir kredi kartımız var. Asgari ödemesi yine 300 TL fakat biz ne 1000 TL’i ödedik. Ne de 300 TL asgari ödeme tutarını. Bu durumda işleyecek olan faiz 20 TL’dir.” Bu faiz işlemeleri 10 günlük süreçte de olabilir, 20 günlük süreçte de olabilir. Bankaların geneli 1 günlük gecikme için öyle aşırı büyük faiz uygulamaz. Uzun süreli gecikmelerde dediğimiz tutarlarda faizler işleyebilir. Ve yukarıda verdiğimiz örnekler tüm bankaların genelinde bu şekildedir. Asgari ödeme tutarını ödeyerek daha az faiz işlemesini sağlayabilirsiniz. Eğer hepsini öderseniz ortada bir sorun kalmaz ve faiz asla işlemez. Daha dikkatli davranıp ödemelerimizi zamanında yapmak gibi bir huyumuz olmalı.

Bir önceki yazımız olan “BANKANIZ PROVİZYON VERMEDİ” NE DEMEKTİR? başlıklı makalemizde bankanız provizyon vermedi, kredi kartı ve provizyon vermedi hatası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.