Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi Kartı Yapılandırma

Bankacılık alanında kullanılan ürünlerden oluşan borçların kaynağına baktığımız zaman karşımıza en çok kredi kartları çıkacaktır. Çünkü, kredi kartı dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. Uzun yıllar boyunca kefilli ve mevcut düzenli bir işi bulunan kişilere verilen kredi kartları, artık daha esnek şartlar ile verilebildiğinden dolayı, 18 yaşındaki kişilerin bile borçlarını ödemekte zorlandıklarını görebilmekteyiz. Bu gibi durumların sayısı arttıkça, hem kişilerin banka sicilleri bozulmakta hem de psikoloji açıdan da çok zor anlar yaşandığı bilinmektedir. Fakat, kişilerin bu kadar zor anlar yaşamasında, bilinçsiz bir şekilde hareket edildiği gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bankalar, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişilere yardımcı olabilmek amacı ile yapılandırma işemleri sunarak yardımcı olmaktadırlar. Kredi kartı yapılandırma işlemleri, bilinen yapılandırma işlemlerinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Toplam kredi kartı borcunuz hesapandıktan sonra belirtilen vadelere bölünerek ödeme kolaylığı sağlanan bu işlemlerde, elde edeceğiniz faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz. İlk olarak elde edeceğinbiz fayda ödeme kolaylığıdır. Çünkü, bankalara olan kredi kartı borcunuz için ödemeniz gereken en düşük tutar, toplam borcun yüzde kırklık kısmı, yani asgari tutarıdır. Kredi kartı yapılandırma işlemlerinde ise, toplam borcunuzun belirlenen vade süresine bölümünden sonra ortaya çıkan küçük değerlerden sorumlu olacaksınız. Birçok kişi, yapılandırma işlemlerinin kendilerini daha büyük bir borcun içerisine sokacağını düşünmektedir. Fakat, böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Çünkü, kredi kartı borcunuzu yapılandırdığınız zaman, borçlarınızı yalnızca her ayın vade gününde ödeme şartınız bulunmamaktadır. Eğer toplu bir şekilde para elinize geçtiğinde ya da tasarruflarınız sonucunda bir birikim sağlamışsanız, bankanıza gidip dekontunuz ile birlikte ödemenizi toplu bir şekilde yapabilirsiniz. Kredi kartı yapılandırma işlemlerinde ortaya çıkan ön yargıların sebebi, uygulanan fazi politikalarıdır. Fakat, bilinmelidir ki, toplu ödemeler yapıldığı zaman faiz tutarlarının büyük bir kısmı ortadan kalkmakta ve kişiler çok daha düşük fiyatlar ile ödeme yapabilmektedirler. Bundan dolayı yapılandırma işlemlerinin sizlere yalnızca kolaylık sağlayacağını ve banka sicilinizde de ödememe durumları dışında olumsuz etki yapmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.