Kefil Olan Kredi Çekebilir mi Engel Mi?

Kefil Olan Kredi Çekebilir mi Engel Mi?

Kefil Olan Kredi Çekebilir mi Engel Mi?

Bankalar hakkında sorular ve sorunlar bitmek bilmiyor. Bankalarla çalışmak isteyen bazı kişilerin sorunuysa; ‘’Daha öncesinde birilerine kefil olması.’’ Bankalar nezdinde kredi çekebilmek için veya kredi kartı kullanabilmek için bir çok prosedür var. Mesela normal şartlarda sigorta olmayan birisine, maaşı olmayan birisine veya kredi notu düşük olan birisine katiyen kredi veya kredi kartı verilmez. Peki birisine kefil oldunuz. Bu kefil ile birlikte bankalardan kredi çekebilir misiniz? İşte sizlere cevabı…

Bankalardan kredi çekebilmek için yukarıda da denildiği gibi ilk önce sizlerden birkaç şart aranır. Bu şartlar arasında ilk sırada yer alanlar; ‘’Sigorta primlerinizin doğru bir şekilde yattığı, maaşınızın düzenli bir şekilde ödeniyor olduğu, gecikmiş borcunuzun bulunmadığı ve kredi notunuzun yüksek olması’’ gibi şatlar aranmaktadır. Fakat siz birisine kefil olduysanız işler biraz değişiyor. Eğer kefil olduğunuz kişi borçlarını düzgün bir şekilde öderse sizin bankalarla çalışmanıza veya kredi almanıza hiçbir engel bulunmamaktadır. Evet, kefil olduğunuz kişinin bankalara ödemesini doğru bir şekilde yapması gerekiyor. Eğer ödemelerini doğru bir şekilde yapmazsa sorun burada başlar ve bu durum sizi de direkmen etkiler.

Bankalar kredisine kefil olduğunuz kişinin ödemesini doğru bir şekilde yapmasını ister. Fakat ödemeler zamanında gelmezse bankalar bir zamandan sonra kefil yerine banka ödemelerini otomatik olarak sizden tahsil etmek ister. Mecburen siz kefil olduğunuz için bu ödemeleri yapmak zorundasınız. Ödemeleri yapmadığınız zaman hem siz hemde kefil olduğunuz kişi farklı farklı cezalar alır. Bu durumda tabii sizde o kefil olduğunuz kişi gibi ödemeleri yapmadığınız taktirde ceza alacağınız için kredi notunuz etkilenmeye başlar. Bir nevi kefil olduğunuz kişi borç altına giriyor fakat bir yandanda sizde borçlu olarak gözüküyorsunuz. Çünkü ödemeler yapılmadığı zaman ilk danışılacak kişi sizsiniz. İşin özeti ve kısa anlatımı; ‘’Kredi ödemelerini her zaman doğru bir şekilde yapmak zorundasınız. Eğer yapmazsanız bankalar ile aranız bozulur ve bu durumda asla kredi veya kredi kartı kullanamazsınız.’’ Kefil olduğunuz kişinin düzenli bir şekilde ödemelerini yapmasına dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Düzenli Maaşı Olmayan Kredi Çekebilir mi? başlıklı makalemizde Düzenli Maaş Kredi Çekmek İçin Yeterli Midir?, Düzenli Maaşı Olmayan Kredi Çekebilir mi? ve Kredi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.