İşveren Prim Desteği 2017

İşveren Prim Desteği 2017

İşveren Prim Desteği 2017

Asgari ücret konusunda bildiğiniz üzere hükümet kanadı tarafından büyük düzenlemeler yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda asgari ücrete ek olarak zam yapıldı ve 1400 liraya kadar çıkartıldı. Şimdi ise asgari ücrete ek olarak prim desteği söz konusu oluyor. 2017 yılı işveren prim desteği ne kadar olacak? Bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz ve hızlı bir şekilde bu konularda olan soru ve sorunlarınızı giderebilirsiniz. İşte sizlere daha fazla uzatmadan; ‘’İşveren prim desteği 2017’’ adlı konumuz ve içeriği..

Geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili olarak yukarıda da dediğimiz gibi bazı ek çalışmalar söz konusuydu. Resmi Gazete’de bu konu detaylı bir şekilde paylaşıldı ve Resmi Gazete’de yayınlanan bilgi şu şekildeydi; 29987 sayılı uygulanacak olan asgari ücret devlet desteğine ilişkin olarak 2017/9865 sayılı: 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 71 inci Maddesi Uyarınca 2017 Yılında Sağlanacak Destek Tutarlarının Belirlenmesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar olarak kamu oyuna herkese açık bir şekilde paylaşıldı. Şimdi bu konuya ilişkin olarak yeniden gündeme getirildi ve bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Prime dayalı olarak 2016 yılına kadar esas kazanç 85 lira olarak belirlendi. Aylık ise 2550 lira olarak sigorta primleri hallolmuş oldu. Günlüğe vurulduğu zaman altında kalmayacak şekilde 3,33 liralık aylık olarak 100 liralık hazine desteği söz konusu olmuştu. Bu kararın ardından tekrar bir karar daha alınarak Resmi Gazete’de yeniden bir şeyler paylaşıldı. 2017/9865 sayılı karar ile birlikte SGK’a verilmekte olan aylık prim ve hizmet bedellerinde değişiklik yapılarak prime esas günlük kazanç tutarı sınırı ve 2017 yılı asgari ücret desteğinde yararlanacak limitler belli olmuş oldu.

Şimdi bu konularda sizlere örnekler ve detaylı bilgiler vermek gerekiyorsa şu şekilde;

Asgari ücret desteğinden yalnızca uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) tabi olan sigortalılar için Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinden dolayı yararlanılması mümkün bulunmaktır. Bu bakımdan dikkate alınacak belge türleri 1, 4, 5, 6, 13, 14, 20, 24, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ve 37 nolu belge türleri olup bu belge türlerinden bildirilen sigortalılar bakımından anılan madde hükmünde yer verilen destek unsurundan yararlanılma imkanı bulunmaktadır.

Destekten yararlanılacak prim ödeme gün sayısının hesaplanmasında işyerinin 01/01/2017 tarihinden önce tescil edilmiş olup olmadığına göre farklılık bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Emekli Maaşı Promosyonumu Vermiyor başlıklı makalemizde Banka Emekli Maaşı Promosyonumu Vermiyor, emekli maaş promosyonları ve emekli promosyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.