İşletme Kredisi Nasıl Alınır ?

İşletme Kredisi Nasıl Alınır ?

İŞLETME KREDİLERİ

İşletme kredileri, Türkiye’de bulunan şahıslar tarafından yurt dışından döviz alımı ile sağlanan ve bankalar tarafında TL ile olarak bir defada kullandırılan kredilerdir. Vade sınırlandırılması yapılmadığı için ödemelerinde esneklik sağlanır. Bu sayede ödemelerde sıkıntı yaşanmadan işletmelere yatırım yapılabilir.

İşletmenin yapılanması ve gelişimde yatırım çok önemlidir. Bunun için bir finansa ihtiyaç vardır. Bunu ise bankların size finansman olması ile ihtiyaçlarınız karşılanmaktadır. Ticari kredi olarak geçen işletme kredileri bazı şartlar taşımaktadır ve bilinmesi gereken özellikleri vardır.

İŞLETME KREDİSİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR ARANMAKTA

İşletme kredisi, işletmenin gelişim seyrinde yapacağı yatırımlar için ve borçları için kullanılabilmektedir. Bu kredinin kullanılabilmesi için işletmenin boyutunda önem yoktur. İster mahalli esnaf ister büyük şirketler kullanabilmektedir. İhtiyaç duyulan finans kaynağı banka tarafından karşılanabilmektedir. Belli vadeler belirlenerekten ödeme de refah oluşturulmaktadır. Bu şekilde rahat ödeme imkanı ile kaynak sağlanmış ve uzun vadeler içinde borçlar geri ödenmiş olur. Bu kredi türü de belli özelliklere göre nitelendirilmektedir. Kredili mevduat hesapları, rotatif krediler, normal krediler gibi kredilerden oluşmaktadır.

İŞLETME KREDİSİ NASIL ALINIR

Böyle bir kredi almak için şahsın kendi adına bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. İşletmenin pasif durumda olmaması ve geçmişinde bankalar ile herhangi bir sorunu, sıkıntısı bulunmaması istenmektedir. Ardından talep edilen kredi türünün özelliklerini taşıması sorgulanmaktadır. Ayrıca bankalar tarafında istenen gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi şartı vardır. Bunlar ise genellikle işletme ile ilgili bilgi ve evraklar olup; işletmenin imza sirküleri, vergi levhası, bağı olduğu ticaret odası kaydı gibi işletmeyi tescilleyen evraklardır. Tüm bunlar sonucu banka tarafından onay verildikten sonra kredi kullanılabilmektedir.

DEVLET DESTEKLİ KREDİ

Devlet tarafından da desteklenen işletme kredileri vardır. Özellikle KOBİ’lere yapılan bu hizmet KOSGEP ortaklığında gerekli şartların sağlanması ile düşük faiz oranları ve işletmecinin faydasına destekler ile de bu kredi alınabilir. Bu kredi ile işletmesine güç üstüne güç katabilir. Bu sayede işletmesini büyütebilir, ekonomik gücü ile de ufkunu açabilir. Ve bu şekilde yeni yatırımlar, yeni işletmeler ile bulunduğu sektörde iyi bir konuma gelebilir.


Bir önceki yazımız olan Hangi Bankalar Telefon Kredisi Veriyor? başlıklı makalemizde banka, hangi banka ve ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.