İmza Sirküsü Nedir ve Nereden Alınır?

İmza Sirküsü Nedir ve Nereden Alınır?

İmza Sirküsü Nedir ve Nereden Alınır?

Günümüzde adı pek çok kez duyulan imza Sirküsü herhangi bir yerde çalışan bir çalışanın görevi ile ilgili konularda imza atma yetkisine sahip olduğunu gösteren belgedir. Eğer ki bu belge olmazsa yetkili kimsenin atmış olduğu imza geçersiz olacaktır. Bu bağlamda da imza yetkisi olan kimselerin atmış olduğu imzaların geçerli olmasını sağlamaktadır. İmza Sirküsü nedir ve nereden alınır şeklinde merak edenler için öncelikle imza sirküsünün ne işe yaradığını belirtelim:

  • Kişinin çalıştığı yerde imza atma hakkının olduğu gösterir.
  • Evraklara atılan imzanın sahte olup olmadığının tespit edilmesi sağlanır.
  • Sahte evrak olaylarının çözümü için kullanılır.

İmza Sirküsü en fazla büyük şirketlerde görev yapan ve birden fazla bölümü bulunan yerlerde çalışanlar kullanmaktadır. İmza Sirküsü nedir ve nereden alınır şeklinde merak edenler için imza sirküsünün ne anlama geldiğini belirtik. Şimdi imza sirküsünün almak için gerekli belgeleri ve bu belgelerle imza sirküsünün nereden alınacağını belirtelim.

  • Kurumun vergi levhası
  • Kurumun kayıtlı olduğu yerin resmi gazetesi
  • İmza yetkisi alacak kişinin sicil kaydı
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi gerekmektedir.

İmza Sirküsü verilecek kişi ile imza Sirküsü verebilecek yetkiye sahip şirket çalışanları herhangi bir notere gelerek gerekli belgeleri teslim ederler. Daha sonra ise noter imza Sirküsü almak isteyen çalışana 3 adet imza attırırı. Bu imzalarının 2 adetti noterde kalır.1 adeti ise imza Sirküsü isteyen bireye verilir. Ayrıca imza Sirküsü verebilme yetkisine sahip diğer çalışanında imzası alınmaktadır.

Peki, noterden imza Sirküsü almak için ne kadar ücret ödenmektedir?

Noterden imza Sirküsü alabilmek için ödenecek ücretler şu şekildedir:

  • Tek bir nüsha alınacaksa;69 TL
  • 2 nüsha alınacaksa;100 TL
  • 3 nüsha alınacaksa 139 TL şeklinde ücret ödenmesi gerekecektir.

İmza Sirküsü nedir ve nereden alınır şeklinde merak edenler imza sirkülerini noterden alabilirler. Ayrıca imza sirküsünün kaybeden ve tekrardan almak isteyenler imza Sirküsü yaptırdıkları noter’e giderek belirli bir ücret ödemeleri koşulu ile tekrardan imza Sirküsü alabilirler. İmza sirküsünün tekrardan almak isteyenlerden sadece kimlik fotokopisi istenecektir.

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Emeklilik Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde emekli maaşı nasıl hesaplanır, en yüksek emekli maaşı ve yüksek emekli maaşı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.