HİBELER HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER

HİBELER HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER

HİBELER HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER

büyük, orta veya küçük işletmeler için farklı anlamlar ifade etse de aslında hepsi için çok önemlidir. Fizibilite çalışmaları dikkatle yapılsa bile hibelerin kullanılması amaçlara ulaşılma süreni azaltan bir faktör olarak mutlaka değerlendirilmeli.

Fakat nasıl ki işletme kurulurken ciddi bir fizibilite çalışması yapılması gerekiyorsa hibeler içinde ciddi fizibilite çalışması yapılması gerekiyor. Çünkü hibeler için de ciddi şartlar vardır. Bunları ciddiye almamak hayal kırıklığına sebep olabilir. Bu özellikle küçük işletmeler için ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Hibeler konusunda geniş kapsamlı bilgi işletmelerin bu alanda yere sağlam basmasını sağlayacaktır. Şimdi bu kritik durumları başlıklar altında değerlendirelim.

1)Hibeler Hangi kurumlardan Alınabilir?

Aslında bütün işletmeleri için genel bir kurum adı verilemez. Örneğin bir kurum Ekonomi Bakanlığı ya da Avrupa Birliği teşviklerinden faydalanabilirken başka bir işletme KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarından hibeler alabilir. Küçük işletmeler KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarından hibeler alabilirler. Büyük İşletmeler daha büyük ve özellikle ihracata da yönelik büyük teşviklerden faydalanabilir. Fakat bu kurumların her bir teşvik şartları farklı işletmeleri kapsar. Örnek verecek olursak KOSGEB’in girişimcilik programında 30.000 TL hibe verilirken üretim yapacak kişiler için ek olarak 70.000 TL kredi desteği verilmektedir. Yani her kurumun kapsadığı alanlar dikkatle incelenmeli.

2) Hibelerde Cinsiyet ve Bölge

Özellikle Türkiye içi(KOSGEB, Bakanlık v.b) teşviklerde kadın ve engelli girişimciler için %10’a varan hibe artışı olabilmektedir. Bu da pek çok kadın girişimci için caziptir. Hibeler ile birlikte birçok kadın girişimci kendi işinin patronu olmuştur. Hibelerde yine önemli bir etken bölgedir.  Hibelerde diğer bir artış sanayisi gelişmemiş şehirler için geçerlidir. Bu şartların geçerli olduğu hibe programlarını da gözden kaçırmamak lazım. Bu artış %10’ları bulmaktadır.

3)Hibe Alanları ve Miktarları

Hibeler araştırılırken hibe verilen alanlar ve çok iyi araştırılmalı. Çünkü kimi hibeler hizmet sektörünü kapsarken kimi hibeler üretim sektörünü kapsar. Hatta her bir sektör kendi içinde hibe yönünden dallanabilir. Örneğin ikisi de hizmet sektörü olmasına rağmen bir süre KOSGEB Kafe hizmetleri için hibe verirken eğlence hizmetleri veren iletmelere hibe vermiyordu. Hibe konusunda güncel bilgilere kaynağından ulaşmak en sağlıklı yoldur. Ayrıca bir kurumdan hibe almak diğer kurumdan hibe almaya engel olur mu diye araştırmak da faydalı olacaktır.

Hibe almaya hak kazanıldığı zaman bunu istediğimiz alanda kullanabileceğimiz düşünmek çoğu zaman yanlış bir düşüncedir. Hibe veren kurumlar çoğu zaman açıklanan toplam miktarı parçalara bölmüşlerdir. Örneğin; yeni işletmeler için bir hibe söz konusu olduğunda bir kısmını kuruluş, bir kısmını personel giderleri gibi alanlara dağıtılabilir. Hibeler konusunda bunlara da mutlaka dikkat edilmeli.

4) Karşılıklı ve Karşılıksız Hibeler ve Krediler

Hibeler karşılıksız olduğunda bu işletmenin bütün giderleri hibe veren kurum tarafından karşılanacak gibi bir düşünce yanlıştır. Kurumlar işletme kurarken belli bir kaynağa sahip olmanız gerektiğini düşünürler.

Örneğin KOSGEB karşılıksız hibesinin en yüksek miktarı 30.000 TL olsun. İşletmeniz 20.000 TL’ye kurulabiliyor. İşletme kurulurken bütün giderlerimi KOSGEB ‘ten sağlarım diye düşünürseniz hayal kırıklığını uğrarsınız. Bunu miktar olarak değil oran olarak düşünmeniz lazım. Hibe için kurum size bir oran verir. Hibe oranını %50 olsun sizin işletme gideriniz 20.000 verilen üst limit 30.000 TL olsun. Siz %50 olan 10.000 TL alabilirsiniz. Yani orandan kalan diğer kısmı siz karşılamak zorundasınız. Bütün giderleri kurumdan alıp sıfır sermeye ile işe başlamak biraz hayalcilik olur. Bunu diğer şartlara bakınca daha iyi anlayacağız.

5) Hibelerin Verilme Zamanları Ve Şartları

Hibe veren kurumlar mutlaka sizden iş planı isteyecektir. KOSGEB ve Kalkınma Ajansı gibi kurumlar kendi eğitimlerine gitmenizi de şart koşar.

İş planlarında ayrıntılara yer vermek üzerinde iyi çalışmak sadece hibelerin alınmasını sağlamaz aynı zamanda işletmeniz daha sağlam temeller üzerine oturur. Kurumların yayınladıkları şartnameleri mutlaka dikkatli bir şekilde okumak lazım.

Hibeler hakkında diğer önemli bir husus ise hibelerin ne zaman alınacağıdır. İşletmeyi kurarken ya da büyütürken hibe kazandığınızı kabul edelim. Fakat bu kabul sonucunda hemen hibe miktarını alacağınızı üzerine işlerinize yön vermeyin. Hibelerin ödemelerinin ne zaman yapılacağı hakkında mutlaka kurumlardan bilgi alın ve ona göre ticari işlemlerine yönlendirin. Çünkü bir malı aldıktan sonra karşılığını verememek işletmeyi zora sokar.

Hibe almak isteğiniz kurumlar sizden öncelikle almak istediğiniz mal ve hizmetlerin ön dökümü olan iş planını isterler. Hibe almak isteyen işletmeler bunu ciddiye almalı. Burada verilen rakamlar piyasa şartlarının çok üstünde olursa hibe almanız çok zordur. Burada kesinlikle dürüst olmak lazım.

Hibe aldıktan sonra işlem tamamlanmaz. Aldığınız mal ve hizmetleri mutlaka belgelemeniz lazım. Aksi takdirde verilen hibeler sizden geri alınabilir. Hibe alma işleminin sorunsuz bitmesi mal ve hizmet alımları sonucunda alınan belgelere dikkat.

Hibeler ve Krediler Hangi Kurumlar Tarafından Verilir

Hibeler sürekli ya da çağrı usulüne göre verilir. Sürekli olanlara istenilen zamanda başvurulabilir. Çağrı usulüne göre olanlar belli tarih aralıklarında olur ve genellikle bazı alanlarına yöneliktir. Bunları şu şekilde verebiliriz.

– Bakanlıklar(Ekonomi, Maliye, Tarım ve Hayvancılık, Kalkınma v.b)

– Kurumlar ( KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Teknoloji Transfer Ofisleri v.b)

– Avrupa Birliği(Genellikle çağrı usulü)

– Bankalar (Düşük faizli kredi desteği Ziraat Bankası, Eximbank, TCMB v.b)

– Bağışçı Kuruluşlar

Bunlar genel ve en çok kullanılan hibe kanallarıdır.

Hibe Verilen Alanlara Örnekler

– Ticaret                                 – Bilişim                      – Bilim

– Sanayi                                  – Yazılım                     – Sanat

– Tarım ve Hayvancılık           – Tasarım                    – Kültür

– Ar-Ge                                               – Sosyal Projeler         – Yüksek Teknoloji

Bu alanlar çok fazla destek gören alanlar. Özellikle Avrupa Birliği gibi kurumlar sanayi ve teknolojinin yanında sosyal ve sanatsal etkinlikler için de geçerlidir.

Hibe Verilen Başlıklara Örnekler

– Malzeme alımı                    -Yurtdışı pazar desteği           – Tasarım desteği

– Personel Giderleri               – Vergi İndirimi                      -Eğitim Destekleri

– Kuruluş Maliyetleri              – Yurtiçi ve Dışı gezi desteği  – SSK, BAĞ-KUR Prim desteği

– Danışmanlık Hizmetleri       – Sosyal etkinlik destekleri

– Alanla İlgili Yayın Desteği    – Marka tescil destekleri

Hibe malzeme ve personel gibi bir kaç alanla sınırlı değildir. Hibeler aynı zamanda daha çeşitli alanlarda olabilir. Hibeler aynı zamanda vergi indirimi gibi direkt kasaya giren para olarak değil kasadan çıkacak miktarı da azaltarak destek olur. Hibeler açısında bu genel çerçevelere dikkat etmekte fayda var. Ayrıca hibeler verilirken işletmenin belli bir süre açık kalması gerektiği gibi şartlar da olabilir.


Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Alınabilecek Traktör Modelleri ve Markaları başlıklı makalemizde hibe traktör desteği ve traktör kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.