Evlilik Kredisinden Nasıl Faydalanabilirim?

Evlilik Kredisinden Nasıl Faydalanabilirim?

Evlilik Kredisinden Nasıl Faydalanabilirim?

, yeni evlenecek olanlara teşvik amacı ile verilen kredidir. Özellikle devlet tarafından verilmeye başlanan kredi günümüzde özel sektörlerinde dâhil olduğu görülmektedir. Kamu çalışanlarının geç evlenmesi ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda ülke nüfusunun her gecen gün biraz daha yaşlandığı görülmektedir. Bu durum hem çalışsan nüfus sayısını azaltmakta hem de kalkınma hızını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı da devlet ve özel sektör kuruluşları evlilik teşviki için kredi imkânı sağlamaktadır. Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim şeklinde soruları olan ve bu krediyi merak edenler için birkaç bilgi verelim:

Evlilik kredisinden faydalanma şartları:

Evlenecek bireylerin adli sicil kayıtlarında ağır suçlarının ulunmaması

Evlilik kredisinden faydalanabilmek için 18-24 yaş aralığında olunması(üniversite mezunlarında yaş sınırı 26 ya çıkabilmektedir)

Evlenecek çift kredi veren kurula krediye ihtiyaçları olduğunu belgelemelidirler.

Evlenecek çiftin her ikisizinde ilk evliliği olmalıdır.

Belirtilen şartlar doğrultusunda evlenecek çiftler krediden faydalanabileceklerdir. Çiftlere ilk 2 yıl boyunca herhangi bir geri ödeme istenmemektedir. İlk 2 yıl sonrasında 24 ay vadeli şekilde ödeme imkânı sunulmaktadır. Evlenen çift eğer ki ilk yıldan çocuk yapacak olurlarsa kredi ödemeleri devlet tarafından 1 yıl daha ertelenecektir. Devletin bu kredideki amacı evlenmek isteyen ve evlenince çocuk yapmayı isteyen çiftleri terfik ederek ülke nüfusunu genç tutabilmektir.

Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim şeklinde soruları olanlar için kredi başvurusunda istenilen belgeler şu şekildedir:

Kimlik fotokopisi

Son iki ayı kapsayan maaş bordrosu

Şirket işvereni tarafından imzalı maaş bordrosu

Vergi levhası

İkametgâh belgesi

Son 3 aya ait herhangi bir fatura

Ek geliri olanların ek geliri belgeleyecek evraklar(Kira gelir belgesi gibi)

Evlilik kredisi başvurusunda istenilen belgeleri beyan ederek kredi alma imkânınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Evlilik kredisine başvuru süreci nasıl işliyor?

İstenilen özellikleri ve şartları sağladıktan sonra evlilik kredisi veren herhangi bir bankaya gitmeniz yeterli olacaktır. Özellikle ziraat bankası, Vakıf Bank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Halk Bankası gibi bankalar devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Belirtilen bankalara istenilen belgelerle birlikte kredi başvurusunda bulunduktan sonra banka sizlere evlilik kredisi komisyonu ile randevu ayarlayacaktır. Bu randevu da komisyona krediye ihtiyacınız olduğu belgelerle kanıtlamanız sonucunda krediyi almaya hak kazanacaksınız. Evlilik kredisinden nasıl faydalanabilirim şeklinde merak edenler bu aşamaları yerine getirerek 10.000 TL tutarındaki evlilik kredilerini alabilirler.

 


Bir önceki yazımız olan 60 Aya Kadar Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 60 ay kredi veren bankalar ve 60 ay vadeli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.