Engelli Araç Alımı için Rapor Oranı Kaç Olmalıdır?

Engelli Araç Alımı için Rapor Oranı Kaç Olmalıdır?

için Rapor Oranı ?

Devletin engelli vatandaşlar için sağladığı kolaylıklarından birisi de araç alımında ÖTV(özel tüketim vergisi) almamasıdır. Ancak bu bazı koşullara bağlıdır. Vatandaşların alacakları raporlardaki engelli oranı bu yardımı ikiye ayırır. Bu iki durum iki başlık altında incelenebilir.

Sakatlık Oranının % 90 ve Üzerinde Olması durumu

Eğer bir bireyin engel raporu %90’ın üzerinde ise bu durumda kişiler tamamen ÖTV tutarından muaftırlar. Aynı zaman da bu raporla birlikte kişilerin araç kullanmaya uygun olmadıkları sonucu çıkar. Vatandaşlar bu durumu belgeleyerek ÖTV ödemeksizin araç satın alabilirler.

Ayrıca engelli raporu % 90 ve üzerinde olan kişiler üzerinden akrabaları ve şoförü de araç alımı yapabilmektedirler. Engelli kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar ki akrabaları bu fırsattan yararlanabilirler. Akrabaların veya şoförün bu isteklerini belgelemeleri gerekmektedir. Zira engelli raporuyla alınan aracın herhangi birisi tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu konuda ciddi cezalar mevcuttur.

Sakatlık Oranının % 90’ın Altında Olması

% 90’ın altında olan bireyler alacakları otomobilde engellerine yönelik herhangi bir düzenleme yapmaları gerekmektedir. Aynı şekilde engelli raporu ile satın alınan aracın bir başkası tarafından kullanılması durumunda da ÖTV muafiyeti olmamaktadır. Ve bu ciddi bir suçtur.

Engelli kişi kendi kullanmak için araç almalı ve engeline uygun düzenleme yaptırmalıdır. Ancak bu şartlar altında ÖTV’den muaf olabilir. ÖTV indiriminden faydalanmak için bireyler önce engelli için rapor almalılar. Bu rapor da kişinin H sınıfı ehliyeti alabileceği ve özel donanıma sahip araç kullanabileceği belirtilmelidir. Ardından bir kursa başvurarak H sınıfı ehliyeti almaya hak kazanmalıdır. Bu raporlar edinildikten sonra kişinin engeline göre dizayn edilmiş aracı, ÖTV  den muaf bir şekilde almaya hak kazanılır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu aracı söz konusu engelli kişi dışında kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu durum tespit edilirse ÖTV muafiyeti kalkar ve cezai işlem uygulanır.

ÖTV İndirimi İçin Özür Oranı Kaç Olmalıdır?

Vatandaşların ÖTV indiriminde yararlanabilmesi için oranın bir önemi yoktur. Oranların önemi aracın kim tarafından kullanılacağının belirlenmesidir.


Bir önceki yazımız olan Büyükannelerin Bebek Bakım Maaşı Miktarı alım şartları başlıklı makalemizde bebek bakım maaşı, bebek bakım maaşı ne kadar ve bebek bakım maaşı şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ