Çek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Çek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde finans alanındaki gelişmeler ticari faaliyetleri de olumlu yönde etkilemektedir. Birçok banka ticari kullanıcılarına birbirinden avantajlı kredi kampanyaları sunmaktadır. Bu kampanyalar düşük faizli kredi  şeklinde olabileceği gibi çek karşılığında kredi kullandırma biçiminde de olabilmektedir. Özellikle şirketlerin mali durumlarını düzenli şekilde ilerletebilmesi için nakit ihtiyaçlarını gidermeleri gerekmektedir. Ellerinde bulunan çekleri zamanı gelmeden bozdurmak ve ticari hayatlarını aksatmamak isteyen firmalar bu gibi durumlarda bankalardan çek karşılığı kredi almak yoluna gidebilmektedir. Böyle durumlarda bankalar belirli bir kar koyarak ticari müşterilerine çek karşılığı kredi verebilir. Bu kredilere iştira ve kırdırma kredisi denilmektedir.

Çek sahibinin banka şubesi ile çeki bozdurmak istediğiniz banka şubesi aynı belediye sınırları içerisinde olursa iskonto kredisi, aynı belediye sınırları içerisinde değilse iştira kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Çek karşılığı kredi veren bankaların dikkat ettikleri noktalar:

  • Her kredi ürününde olduğu gibi kredi notunuz oldukça önemlidir. Çünkü verdiğiniz çekin karşılıksız çıkma olasılığı da mevcuttur.
  • Çek sahibinin kredi notu önemlidir. Eğer ki kredi notu çok düşükse bankalar kabul etmeyebilir.
  • Çekin kredi limiti önemlidir. Çok yüksek seviyedeki çekleri bazı bankalar bozdurmak istemeyebilir.

Bunun gibi etmenler çek karşılığı kredi veren bankaların kredi verirken dikkat ettiği hususlardır. Peki, hangi bankalar çek karşılığı kredi vermektedir?

Finansbank

Finansbank iskonto ve iştira kredisi veren bankalar arasında en az kesinti yapan bankadır. Genel olarak çek limitinin %2 -5’i arasında bir kesinti yapmaktadır. Ayrıca herhangi bir dosya masrafı almamaktadır. Bu yönü ile diğer bankalardan daha karlı olmaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat bankası çek limitinin %3-7’si arasında kesinti yaparak iskonto ve iştira kredisi verebilmektedir. Ayrıca 80 TL civarı dosya masrafı da bulunmaktadır.

Halkbank

Hangi bankalar çek karşılığı kredi veriyor şeklinde merak edenlerin inceleyeceği başka bir banka ise Halkbank’tır. Halkbank çek değerinin %5-6’sı kadar iskonto ve iştira payı alarak çeki bozdurabilmektedir.

Diğer bankalar:
Yapı Kredi, İş Bankası, Vakıfbank, Şekerbank vb. gibi birçok banka çek karşılığında kredi vermektedir. Fakat en avantajlı bankalar Finansbank, Ziraat Bankası ve Halkbank olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Yeniden Yapılandırma başlıklı makalemizde kredi nasıl yapılandırılır, Kredi Yapılandırma ve kredi yeniden yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.