Borç Yeniden Yapılandırma Kanun Düzenlemesi 2017

Borç Yeniden Yapılandırma Kanun Düzenlemesi 2017

Borç Yeniden Yapılandırma Kanun Düzenlemesi 2017

Borç yeniden yapılandırma kanun düzenlemesi resmi gazete’de yayınlandı mı? Veya yayınlandı ise ne zaman yayınlandı? Ne zaman meclisten bu kanun düzenlemesi geçecek? Ne zaman yürürlüğe girmiş olacak? Eğer bu konular hakkında detaylı olarak bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz. Maliye Bakanı dahil bazı bakanlar bu konu da açıklamalar yaptı. Özellikle Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın açıklamaları bu konu da baya bir açıklayıcı oldu. İşte sizlere o açıklamalar ve haberimizin detayları…

Bahsedilen konu yani borç yapılandırmayla ilgili olarak Maliye Bakanı şu şekilde bir açıklama yaptı; “2 Mayıs’ta TBMM Plan  ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Uygun bir takvim olursa 2 Mayıs’ta komisyonda görüşülmeye başlanacak. Bir kısım kamu alacaklarını yeniden yapılandırıyoruz. 2017 Mart’a kadar tüm vergileri yapılandırmış olacağız. İhtilaflı kamu alacaklarına yönelik bir düzenleme yok. Yeniden yapılandırmada bir öncekinde olduğu gibi 36 aya kadar taksit var. Motorlu Taşıtlar Vergisi, askerlik para cezaları da düzenlemeye dahil. Yaklaşık 73 milyar liralık borcun yapılandırılmasını bekliyoruz. Darbe sonrası ekonominin yavaşlaması şirketlerin borçlarını ödemesini engelledi. Bütçede açık hedefini geçen yıl yakaladık. Bütçede yapılandırma bütçe gelirlerine olumlu yansıyacak. Maliye Bakanlığı olarak büyümeyi destekleyeceğiz. . Maliye Bakanlığı olarak bütçeyi de dengeleyeceğiz. Yeniden yapılandırma ile en az 4 milyar TL vergi geliri olacak. Yeniden yapılandırma yapıyor olmamız eski yapılandırma takvimini değiştirmiyor. Yapılandırma, bütçe gelirlerine olumlu yansıyacak. Yeniden yapılandırmayla bütçeye öngördüğümüzden daha fazla gelir gelecek. Her zaman bütçe disiplinine önem veriyoruz. Bütçeyi bir araç olarak kullandık asla referandum bütçesi yapmadık. Mali disiplinden sapma asla sözkonusu değil. İlk üç aylık bütçe açığı yaklaşık 8 milyar TL. Hükümet hiçbir zaman seçim bütçesi uygulamadı. Türkiye bütçe açığı bakımından örnek gösterilen bir ülke. Yıl sonuna doğru bütçeyi olumlu yönde etkileyen bir geri dönüş olacağına inanıyorum. Bir süredir beklenen özel sektör yatırım arka arkaya gelecektir. Önümüzde iki yıldan fazla seçimsiz bir dönem var. Üretim reform paketini bakanlar olarak aramızda konuşuyoruz. Meclise arka arya reform paketleri getireceğiz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Vergi Borcu Yapılandırması 2017 başlıklı makalemizde Vergi Borcu Yapılandırması 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.