Bilinçli ve Doğru Kredi Kartı Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Bilinçli ve Doğru Kredi Kartı Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Bilinçli ve Doğru Kredi Kartı Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Kredi kartı bilinçsiz kullanıldığı takdirde zaman içerisinde altından kalkılması son derece zor bir borç yüküne sebep olur. Eğer birden fazla kredi kartına sahip iseniz bu durumda kredi kartına ait borcunuzu bir diğer kredi kartından nakit çekerek kapatmaya çalışırsınız. Çünkü bu kaçınılmaz bir durumdur. Bir süre sonra kredi kartı borcunuzu başka kartlarla kapatmaya çalışmak bir sarmal halini alır ve altından kalkılmaz bir kredi kartı borcu ile sizi karşı karşıya bırakır. Bu nedenle kredi kartı kullanmak bir bilinç meselesidir ve dikkat etmek gerekir.

[toc]

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartının ne olduğunu iyi bilmek ve bu bilinç çerçevesinde kart kullanımına başlamak gerekir. Kredi kartı esasen size ait olmayan bir parayı kullanmanıza olanak yarayan bir araçtır. Her kredi kartı kullanışınızda aslında bankadan kredi çekmiş olursunuz. Harcama yaparken nakit para ödemediğiniz için kredi kartı ile harcama yapmak keyifli bir durum yaratır. Cebinizde para olmadığı halde size harcama yapabilme olanağı yaratan bu harcama şekli bilinçsiz ve aşırı bir hal alırsa sizi zor duruma sokar. Ayrıca kredi kartı ile yaptığınız harcamaları taksitler halinde ödeme yapabildiğiniz için bu bir avantajmış gibi algılanır ve harcama yaptıkça yapılır. Oysa unutulmamalıdır ki taksit halinde geri ödeyecek olsanız da aslında borcunuz aldığınız ürüne ödediğiniz toplam değer kadardır. Bu değeri taksitler halinde ödemeniz bir şeyi değiştirmez. Zaman içerisinde aldığınız taksitli ürünlerin tüm taksitleri üst üste geleceğinden gene yekûn olarak ay sonunda ciddi bir miktar ödemenizi gerektirir.

Bilinçli Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Öncelikli olarak gereğinden fazla kredi kartına sahip olma alışkanlığından kurtulmalısınız. Çok kredi kartı çok fazla harcamayı beraberinde getirir.

  • Sahip olduğunuz kredi kartlarının limitini aylık gelirinizin çok fazla üzerinde tutmamalısınız.
  • 5 birim aylık geliriniz var ise kredi kartı limitinizi de 5 birim olarak ayarlamalısınız.

Eğer 10-15 birim kredi kartı limitiniz var ise ve bu limitin tamamını ya da aylık gelirinizin üzerinde olan bir miktarı harcamanız halinde ve bu harcamaları sürekli olarak gelirinizin üzerinde tutmanız halinde zaman içerisinde ödeme sorunu yaşamanız kaçınılmazdır. Bir de buna birden fazla kredi kartına bu şekilde borçlandığınızı eklerseniz artık borç sarmalı sizi sarmış demektir. Ve bir süre sonra aylık geliriniz 5 birim ama kredi kartlarınıza olan toplam borcunuzun 30 birim olduğunu ve aylık ödemeniz gereken tutarın da sizin gelirinizin üzerinde olduğunu görmeniz kaçınılmaz bir gerçek olarak karşınıza çıkacaktır.

  • Bu sarmala yakalanmamak için gereksiz harcamalardan kurtulmalısınız ve yaptığınız her kredi kartı harcamasının hanenize borç olarak yansıdığını ve aslında bankanın size tanımış olduğu borçlanmadan başka bir şey olmadığını sürekli hafızanızda tutmalısınız. O anlık alışveriş yapmanın keyfine kapılıp sınırlarınızı zorlayacak harcamalardan kaçınmalısınız.
  • Kredi kartına ya da kartlarınızın tamamına ödeyeceğiniz aylık tutarın gelirinizin üçte birinden fazla olmamasına ve bu oranı tutturmaya azami gayret etmelisiniz.
  • Her ay ödeyeceğiniz tutarı olabildiğince minimum ödeme tutarının üzerinde yapmaya gayret etmelisiniz.
  • Minimum ödeme tutarını ödeyerek borcunuzu kapatmanız uzun zaman alacaktır. Üstelik kredi kartına ödeme yaptıktan sonra yeniden aynı kartı kullanmanızı da hesaba katarsanız aslında kredi kartına sonsuza kadar ödeme yapacaksınız ve borcunuz asla bitmeyecek demektir. Bu gerçeği aklınızdan çıkarmamalısınız.

Eğer minimum ödemenin üzerinde bir ödeme yapar ve aynı kartla tekrar harcama yapmaz iseniz kredi kartına olan borcunuzu kısa sürede kapatabilir ve daha sonra tekrar rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Bu alışkanlığı kazanmanız halinde kredi kartını bilinçli kullanıyorsunuz demektir.

  • Bir başka önemli detay ise kredi kartından çok acil olmadıkça ve çok fazla gerekmedikçe nakit para çekimi yapmamalısınız.
  • Nakit çekim yapmanız halinde geri ödeyeceğiniz tutarın çok daha fazla olacağı gerçeğini de unutmamalısınız.

Unutulmamalıdır ki kredi kartı bir alışveriş yapma aracıdır ama asla nakit para çekim aracı değildir. Yani kartın amacının para çekmek değil alışveriş yapmak olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Net olarak belirtildiği gibi kredi kartı esas olarak bankanın size vermiş olduğu borcu kullanabilmenizin bir aracıdır. Ve bu borcun sınırlı olduğunu ve bankanın bu borcu geri tahsil edeceğini her alışveriş yapmadan önce aklınızın bir köşesinde tutmalısınız.

Kredi Kartı Kullanmak Bir Bilinç İşidir

Bu cümle rahatlıkla kurulabilir ve oldukça doğru bir tespittir. Bilinçsizce kullanılan kredi kartı sonradan üzülmenize sebep olacaktır. Edinilen bu bilinç zaman içerisinde sizde bir alışkanlık yaratacak ve düzgün kredi kartı kullanımı refleksini kazanmış olacaksınız ve gereksiz harcamalardan otomatik olarak uzak durmuş olacaksınız.

Olması gerekenden fazla kredi kartına sahip olmak mantıksız bir davranıştır. Eğer işinizi iki kredi kartı görüyor ise bunun sayısını 4-5 yapmak gereksiz ve anlamsızdır. Çok fazla kredi kartı çok fazla ve üst üste binen harcamaları beraberinde getirebilir. Çok fazla harcama çok fazla borç demek olacağından bunu daha baştan engellemenin yollarından biri gereksiz sayıda kredi kartına sahip olmamaktan geçer.

Çağımızın ve özellikle son 20 yılda hayatımızın değişmez bir parçası olan kredi kartları düzgün ve bilinçli kullanılması halinde yararlı bir araçtır. Ama insanı baştan çıkaran potansiyel bir beladır da aynı zamanda. Bu gerçeği bilmek ve ona göre kredi kartı kullanmak tamamı ile sizin elinizdedir ve sonradan üzülmemenin yolu harcama yapma alışkanlığını kendinize kazandırmaktan geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ve Ek Kart Arasındaki Farklar Nelerdir? başlıklı makalemizde ek kart, kredi kartı ve kredi kartı ek kart farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.