20 Yıl 240 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma ve Kredi Veren Bankalar

20 Yıl 240 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma ve Kredi Veren Bankalar

20 Yıl 240 Ay Vadeli Ev Sahibi Nasıl Olma – Kredi Veren Bankalar

Bildiğiniz üzere son zamanlarda bu konu fazlasıyla gündeme getiriliyor ve insanlara umut veriliyor. Fakat yanlış anlamayın: ‘Bu gündeme getirilmesi tamamen doğru bir haber olduğu söz konusudur.’ Yani insanların ev hayaline kolay bir şekilde ulaştırabilmek için hükümetin, diğer özel firmaların ortak bir projesidir. Eğer sizinde 20 yıl 240 ay vade ile ev sahibi olmak gibi bir hayaliniz varsa bu konuyu mutlaka okuyun. Hangi bankalar kredi verecek? Ev sahibi bu krediyle nasıl olunacak? Hepsini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Şuanda bu proje Ankara, İstanbul ve Bursa’da sorunsuz olarak uygulanmaya başlandı. Yani ilk pilot bölgeler orası denilebilir. İnsanlar bazı bankalar aracılığıyla 240 ay vadeli olarak bankalardan kredi çekiyor ve bu krediyi evlere yatırıyor. Bu proje ilk olarak 15 Temmuz gününden sonra gündeme getirildi. Hükümet seferberlik için düğmeye bastı ve 1 Şubat’ta bu konu tekrardan gündeme getirilerek proje tamamen kesinleşmiş oldu. Şuanda %5 peşinatla ve 20 yıl vade istediğiniz eve sahip olabilirsiniz. Eğer vadesi 240 ay değilde 60 ay olursa %0 vade alınacak. Bu projeyi yapan ise Emlak Konut GYO. Faiz oranları vadeye bağlı olarak değişkenlik gösterse de %0,70 oranla ev satışı yapılıyor.

Bu proje sadece 31 Mart’a kadar sürecek. Yani 31 Mart’tan sonra tekrar ne zaman gelecek henüz bilinmiyor. Önceden peşinat kısmı %20 idi fakat değiştirilen kurallar nedeniyle bu peşinat %5’e kadar çekildi. 10 yıl vade ile ev almak isterseniz ortalama olarak %0,45 oranında bir faiz ödeyeceksiniz. 20 yıl vade ile ev alacaksanız %0,79 oranında kredinize faiz gelecek ve sizde ev sahibi olmuş olacaksınız. Yapılan bu kampanyanın ilkinde 1 ay içerisinde 2 bin 500 konut satılmış ve ciro da 2 milyar olarak açıklanmış. Bu 2. Kampanya olacak ve diğer yüklenicilerle anlaşılıp konu tamamen yürürlüğe girecek. Bu sistemi bir nevi 20 30 yılda ödenen mortgage kredilerine benzetebilirsiniz. Avrupa’da çok yaygın olan bu sistem şimdi de Türkiye’de uygulanıyor. Eğer ev alma hayalleriniz varsa ve bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın. Ödemeleri biraz yüksek olabilir fakat 240 ay vade ile ev sahibi olabilmek çok güzel bir şey.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Konut Kredisi 2017 başlıklı makalemizde 2017 konut kredisi, en az faizli konut kredisi ve en uygun konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.